Hakkımızda


 

Avrupa Gençlik Parlamentosu, Avrupa genelindeki gençlere açık fikirli, hoşgörülü ve aktif vatandaşlar olma fırsatı sağlayan birebir bir eğitim programıdır. AGP olarak, tüm katılımcılara çeşitli konular hakkındaki fikirlerini geliştirebilecekleri ve ifade edebilecekleri bir ortam sunuyoruz. Farklı geçmişlere sahip ve değişik kültürlerden gelen gençleri bir araya getirerek, kültürlerarası bir anlayış inşa etmelerine ve sınırların ötesinde dostluklar kurmalarına yardımcı oluyoruz. Düzenlediğimiz etkinlikler, genç katılımcılarımızı etraflarındaki dünyayı pozitif şekillendirmek için gerekli bilgi ve becerilerle donatıyor.

Birbirinden ve her türlü politik kurumdan bağımsız bir şekilde işleyen derneklerin oluşturduğu bir ağ olan AGP, 40 Avrupa ülkesinde bulunmakta, her sene 500’ü aşkın etkinlik organize etmekte ve toplamda yaklaşık 30.000 katılımcı içermekte. Günümüzde binlerce genç Avrupa çapında aktif olarak gönüllü çalışmalarda bulunuyor ve bu da AGP’yi gençler tarafından gençler için yürütülen ve gerçekten de gençlere yönelik bir program haline getiriyor.

Rakamlarla Avrupa Gençlik Parlamentosu


Avrupa Gençlik Parlamentosu ağı Avrupa çapında 40 ülkede faaliyet gösteriyor.

Her yıl, 3.500’den fazla gönüllü ve 30.000’den fazla genç AGP etkinliklerine katılıyor.

AGP bünyesinde, 500’den fazla bölgesel, ulusal ve uluslararası etkinlik düzenleniyor.

Tarihi boyunca 200.000’den fazla insan AGP’nin bir parçası oldu.

EYP Tarihçesi


Avrupa Gençlik Parlamentosu 1987 yılında Fontainebleau, Güney Paris’te yer alan Lycée François-Premier’de bir okul projesi olarak kurulmuştur. AGP’nin ilk Uluslararası Konferansı (International Session) da 1988 yılında bu bölgede gerçekleştirilmiştir.

O zamandan beri AGP projesi daha fazla ülke ve okul içerecek şekilde sürekli gelişmektedir. 1991’de projenin uluslararası koordinasyon merkezi Bettina Carr-Allinson (NL) tarafından yürütülmek üzere Witney, Oxfordshire’a taşınmıştır. Bir sonraki on yıl içerisinde organizasyon devamlı bir büyüme hali sergilemiştir; ağırlıklı olarak okullarla işbirliği yapan bir projeden, Ulusal Komite ve etkinliklerin sayı ve boyutça genişlediği genç liderlerin başını çektiği bir ağa dönüşmüştür.

2004 yılında AGP’nin Ulusal Komiteleri Schwarzkopf Kuruluşunu resmi olarak şemsiye organizasyon bellemiştir. Berlin AGP ağının koordinasyon merkezi haline gelmiş ve Phillipp Scharff (DE) AGP’nin ilk tam zamanlı İdari Yöneticisi olmuştur. Daha sonra 2008 yılında Jan-Philipp Beck (DE), 2011 yılında Ville Vasaramäki (FI), 2013 yılında Krista Simberg (FI), 2017 yılında Lukas Fendel (DE) göreve gelmiş; 2020 yılından beri de Anya Supranenko (UA) AGP’nin İdari Yöneticiliğini yürütmektedir.

2004 yılından beri AGP, Avrupa ülkelerinden gittikçe daha fazla genci bünyesine katarak büyümeye devam etmektedir. Avrupa Gençlik Parlamentosu yaygın politika eğitimi konusunda en geniş organizasyonlardan biridir.

Partnerlerimiz